Rewolwery hukowo kinetyczne, czyli Zoraki K-10 i Major Eagle - dlaczego zniknęły?

07-05-2016

Dynamicznie rozwijający się rynek akcesoriów do obrony osobistej jest doskonałym wskaźnikiem tego, jak mało bezpiecznie czują się ludzie w krajach Europy. Do niedawna, zaraz po gazach pieprzowych, jednym z najlepiej sprzedających się narzędzi obronnych były rewolwery hukowe z możliwością wystrzału kuli gumowej w kalibrze 10mm. Do takich zaliczamy tytułowe rewolwery Zoraki K-10 i Major Eagle. Skąd ta popularność?

Przyjęło się, że narzędzie w postaci broni krótkiej jest najskuteczniejszym rekwizytem w sytuacji obrony koniecznej. Z tego powodu powstają coraz to wierniej wykonane repliki broni palnej, których sposób działania jest daleki od wzorca. Decydując się na zakup produktu mającego służyć do samoobrony, w wielu przypadkach, kosztem skuteczności Klienci sięgają po efektownie wyglądające repliki. Świadomość bycia w posiadaniu czegoś co do złudzenia przypomina broń palną, może podnieść morale ofiary, ale z pewnością nie pomoże w obronie przed napastnikiem. I tu na horyzoncie pojawia się "połączenie doskonałe" czyli broń hukowo-kinetyczna. Znani producenci broni hukowej, postanowili wykorzystać energię powstałą w wyniku wystrzelenia kapiszona hukowego do wyrzucenia z lufy kuli gumowej. Prędkość początkowa 170m/s na dystansie około 10m może nabić napastnikowi solidnego siniaka. Do tego huk wystrzału, ciężki metalowy rewolwer i wszystko bez dodatkowych zezwoleń. Jak się okazuje nie do końca...

Rewolwery hukowo kinetyczne dlaczego zniknęłyZgodnie z ustawą z dnia 21 maja 1999r o broni i amunicji, "bronią palną jest każda przenośna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego". Ilekroć w ustawie definiowana jest broń, niezależnie od jej typu, każdorazowo zawiera pojęcie "materiał miotający". W przypadku broni hukowej, do efektu akustycznego wykorzystywany jest kapiszon hukowy. Z definicji jest to miedziana spłonka bocznego zapłonu z materiałem inicjującym, w różnych odmianach wykorzystywana również do broni czarnoprochowej jako środek inicjujący zapłon materiału miotającego. Na tej podstawie rewolwery Zoraki K-10 i Major Eagle wprowadzone zostały na rynek jako broń hukowo-kinetyczna dostępna bez pozwolenia.

Wraz z rosnącą popularnością, rosło zainteresowanie policji odnośnie odpowiedniego zakwalifikowania tytułowych bohaterów pod kątem przepisów art. 7 ustawy o broni i amunicji. Badania przeprowadzone w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji wykazały, że materiał wybuchowy w kapiszonie hukowym 6mm short spala się ze znacznie większą szybkością niż materiał miotający. Zapłon materiału wybuchowego zawartego w kapiszonie powoduje gwałtowniejszy przebieg procesu, a przez to większą i szybszą generację ciśnienia roboczego. W związku z tym nie można wykluczyć materiału wybuchowego zawartego w kapiszonie jako materiału miotającego w myśl ustawy o broni i amunicji, ponieważ układ termodynamiczny jest wystarczający do wystrzelenia pocisku z lufy na odległość powyżej 2m. Tym samym rewolwery Zoraki i Major Eagle należy traktować jako broń palną bocznego zapłonu, na której posiadanie wymagane jest pozwolenie.


Sprzeczne interpretacje dystrybutorzy starają się rozstrzygnąć już od 2012r posiłkując się opiniami wydanymi m.in. przez Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne. Eksperci tych instytucji swoje stanowisko argumentują tym, że rewolwer Zoraki K-10 jest bronią alarmową o kalibrze do 6mm, na którego posiadanie nie jest wymagane pozwolenie. Zaznaczają w swojej opinii również, że broń posiada oznaczenie EKP<17J.
Jak wynika z ustawy UOBIA art. 3 pkt.1, ograniczenie siły kinetycznej dotyczy wyłącznie broni pneumatycznej, a definicja broni alarmowej w ustawie wyraźnie zaprzecza tezie, że rewolwer umożliwiający wystrzał pocisk typu kula gumowa, może zostać zakwalifikowany jako broń alarmowa. Warto zaznaczyć, że brak przegrody w lufie rewolwerów Zoraki K10 i Major Eagle pozwala w łatwy sposób przeprowadzić modyfikację umożliwiającą odstrzeliwanie nabojów scalonych bocznego zapłonu w kalibrze 5,6mm, czyli tzw. nielegalny wyrób broni palnej.

Przepisy stanowiące o tym, że broń czarnoprochowa rozdzielnego ładowania, wyprodukowana przed 1885r, dostępna jest dla każdej pełnoletniej osoby bez dodatkowego pozwolenia, rażą w kontekście zamieszania związanego z dostępem do znacznie słabszej broni hukowo-kinetycznej. Nie zmienia to faktu, że na dzień dzisiejszy stanowisko policji w sprawie rewolweru Zoraki K-10 i Major Eagle jest wyraźne i stanowi, że osoba będąca w posiadaniu któregoś z tych modeli w przypadku kontroli otrzyma zarzut nielegalnego posiadania broni palnej.

Pistolet hukowo gazowy Kolter Guard 4Zniknięcie z rynku rewolwerów hukowo-kinetycznych nie przekreśla możliwości zakupu broni na pociski typu kula gumowa bez pozwolenia i zgodnie z prawem. Strzelba Walther RAM SG-68 lub pistolet PepperBall TMP są równie skuteczne, a dodatkowo umożliwiają strzelanie z kul gazowych. W naszej opinii najskuteczniejszym narzędziem do samoobrony jest broń niezawodna i niewymagająca kontaktu bezpośredniego. Obezwładniająca napastnika na czas umożliwiający np. ucieczkę. Doskonałym przykładem jest Kolter Guard 4.

Pamiętajmy jednak, że każdy rodzaj broni w nieodpowiednich rękach jest równie niebezpieczny, a przedstawiane narzędzia mają posłużyć wyłącznie do odparcia ataku w sytuacji tzw. obrony koniecznej.